Makó, 2024. május 6. A Benepack Hungary épülő gyára a makói ipari parkban 2024. május 6-án. Ezen a napon Lázár János építési és közlekedési miniszter és Farkas Éva Erzsébet, a Fidesz-KDNP makói polgármestere, polgármesterjelöltje tartott sajtótájékoztatót az ipari parkban. A Benepack Hungary Kft. ipari parkban megvalósuló fejlesztéséhez kapcsolódva indult el a napokban a ivóvíz- és szennyvízhálózat fejlesztése mintegy 3 milliárd forintból. Emellett bővítik a területet ellátó földgáz- és villamosenergia-kapacitást is. MTI/Lehoczky Péter

KSH: az ipari termelői árak 2025. márciusban az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 7,3 százalékkal emelkedtek, míg az előző hónaphoz viszonyítva 0,7 százalékkal mérséklődtek

Ország

2025 márciusában az ipari termelői árak átlagosan 7,3 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. A belföldi értékesítés árai 4,7, az exportértékesítésé 8,6 százalékkal felülmúlták az előző év márciusi értéket. Az áremelkedést elsősorban a forint árfolyamának euróval szembeni éves szintű gyengülése, valamint az előállítási költségek növekedése okozta – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 1,0, az exportértékesítési árak 0,6, így az ipari termelői árak összességében 0,7 százalékkal alacsonyabbak voltak.

A tavaly márciusihoz képest a 62,7 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban a belföldi értékesítés árai átlagosan 4,3, a 35,4 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) pedig 5,0 százalékkal, az élelmiszeripar értékesítési árai 6,2 százalékkal emelkedtek.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 4,3, a beruházási javakat és a fogyasztási cikkeket gyártókban pedig egyaránt 5,4 százalékkal nőttek az árak.

Az ipari exportértékesítési árak 8,6 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 91,8 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 3,7, a 8,0 százalékos súlyú energiaiparban 27,3 százalékkal emelkedtek az árak.

Idén január-márciusban a belföldi értékesítés árai 5,4, az exportértékesítéséi 9,6 százalékkal magasabbak voltak, így az ipari termelői árak összességében 8,2 százalékkal emelkedtek a tavalyi első negyedévhez viszonyítva- közölte a KSH.

(MTI)