A legtöbben az agglomerációba és a Balaton környékére költöztek tavaly

Gazdaság

A legtöbben az agglomerációba és a Balaton környékére költöztek tavaly, a koronavírus-járvány alatt; a legnagyobb vesztes Budapest volt – olvasható az Otthon Centrum csütörtöki közleményében.

Pest megye 18 járásából 17-ben volt pozitív vándorlási mérleg, egyedül a nagykőrösi járásban volt elvándorlás, amely a megye legdélkeletibb része.

Érdekes fejleménynek nevezték, hogy tavaly az agglomerációban a vízparti járások voltak a legnépszerűbbek: legnagyobb vándorlási többletet a ráckevei, szobi és a szentendrei járások könyvelhették el: itt 1000 lakosra vetítve 16-21 fővel nőtt a népesség.

Ezzel párhuzamosan emelkedtek az árak is: a használt házak ára 10-30 százalékkal nőtt a térségben, és néhány százalékkal a lakások ára is emelkedett – tették hozzá.

A legnagyobb vándorlási többlet a Balatonnál és a Velencei-tónál jelentkezett: Balatonalmádi 45, Balatonfüred és Gárdony térségében 43 ezrelékes többlet mutatkozott, de ebben a mutatóban több tóparti járás is megelőzi Pest megye járásait.

A vízparti ingatlanoknál vagy azok közelében tavaly 5-25 százalékkal szintén magasabb négyzetméterár alakult ki a megnövekedett kereslet nyomán. A tranzakciószámok pedig mindössze 10 százalékkal csökkentek 2019-hez képest, miközben az országos átlag 20 százalékos mínuszt mutatott – olvasható az Otthon Centrum elemzésében.

Kifejtették, hogy 2020-ban a 24 300 tranzakció 2011 óta legalacsonyabb érték, ez pedig tükröződik a vándorlási adatokon is: a főváros minden kerülete deficittel zárt tavaly, a négyzetméterárak hosszú idő után nem nőttek, az adásvételek száma pedig 23 százalékkal csökkent.

A legnagyobb elvándorlás Budán, a XI. és XII. kerületben volt kimutatható (-14,8 ezrelék), a legjobban pedig a IX. kerület tartotta magát (-1,4 ezrelék).

Az ország járásainak felében a vándorlási mérleg plusz-mínusz 5 ezrelék között maradt.

A legnagyobb veszteség az ország  északkeleti járásaiban fordult elő: a gönci, a kisvárdai és a záhonyi járásokból vándoroltak el a legtöbben; kicsivel több mint 15 ezrelékkel csökkent a népesség ezekben a járásokban.

MTI